Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problema pc...( iar eu cu ale mele)
#1
de probl cu laptopu...o sa se ocupe altii,l-am trim la garantie...am o unitate..amd dual core 2.2 4200+ placa de baza asus m2n-x,2 gb ram hdd..km asta e problema...am luat unul s-ata..si nu il recunoaste,nici in bios nici knd pun wind,apoi am incercat cu unul ata...pe asta il vede dar nu buteaza de pe el;deci nu stiu unde ar putea fi problema...



astept pareri Smile
Reply
#2
jumper?....
Reply
#3
asta nu mai stiu...Sad
Reply
#4
normal sa nu ti-l recunoasca....vezi ca in bios ai pata, sata, pata+sata; tu esti setat pata sigur.
clar ca trebuie sa schimbi tipul mufelor.. dai sata+pata, sau doar sata...
.. nu cred ca e vb de jumper.. teoretic e chestie de bios.. sau daca nu intra pe site la placa de baza ia manualul si uitate la jumper.. cel mai bine e sa pui jumper free, doar e calcu` tau.. si stii ce faci...
... daca nu te descurci iti explica jamin..
we design your dreams
topavr.ro audio video photo sharing download upload streaming

[Image: 21s7sifhc1p.png]
Reply
#5
nu umbla la jumperii de pe placa de baza. Vezi jumperul de la hdd, trebuie sa ai un mic desen pe hdd cu pinii si cu jumperul. Daca este al 2-lea hdd si nu ai OS-ul pe el pui SLAVE, sau poti pune cable select daca celalalt hdd cu OS are pus MASTER. Cum a spus si gh0st vezi si in bios sa fie selectat tipul tau de hdd, daca e o placa de baza mai veche poti sa ii faci un update la bios in caz de nu iti apare nici o optiune cu sata.
Reply
#6
playa Wrote:nu umbla la jumperii de pe placa de baza. Vezi jumperul de la hdd, trebuie sa ai un mic desen pe hdd cu pinii si cu jumperul. Daca este al 2-lea hdd si nu ai OS-ul pe el pui SLAVE, sau poti pune cable select daca celalalt hdd cu OS are pus MASTER. Cum a spus si gh0st vezi si in bios sa fie selectat tipul tau de hdd, daca e o placa de baza mai veche poti sa ii faci un update la bios in caz de nu iti apare nici o optiune cu sata.
nu are ata. are sata.. nu sunt jumperi.. ori update la bios(cum zice jamin), ori cum am scris ami sus.. seteaza tipul hdd.. probabil acu e ramas pe ata si tu ai panglica sata acu..
we design your dreams
topavr.ro audio video photo sharing download upload streaming

[Image: 21s7sifhc1p.png]
Reply
#7
am incercat tot ce s-a zis pana acum...problema ramane(k in recalama cu coafura =)....lasand gluma la o parte...nu are nimeni de prin campus cea mai mica idee de la ce ar putea fi...nici nu update bios nici nu nimic...orikm unitatea si-a trait traiu...a dus multe razboaie..la cei 6 ani cat ii are ...mersi pt sfaturi...Big Grin
Reply
#8
Daca esti in campus si nu rezolvi problema, iti fac o vizita in 2 saptamani!
Reply
#9
SA O LUAM DE LA INCEPUT, DECI CU SIGURANTA E UNA DIN PROBLEMELE DE MAI JOS.
.. spera in primul rand ca ai testat si cu un alt cablu sata + alta alimentare, daca da:

- BIOS, 2 optiuni:
- schimba tipul cablului din ata in sata ->Main->IDE Configuration->SATA Mode{ (Onboard IDE Controller - [Enabled],
OnChip S-ATA Controller - [Enabled], SATA Mode select - [SATA Mode])}
- update bios

- WINDOWS, 1 optiune
-update la placa de baza.

- FIZIC
-verifica jumperii de pe placa de baza(ai poza corecta in manual)

... ce sistem de operare?
we design your dreams
topavr.ro audio video photo sharing download upload streaming

[Image: 21s7sifhc1p.png]
Reply
#10
eu zic daca nu a umblat pana acum la jumperii de pe placa de baza sa nu umble. Oricum e 1 care deconecteaza bateria de bios si mai e inca unul sau doi care nu mai stiu exact ce fac. Dar mai bine sa nu umble acolo daca ia mers inainte si acum deodata nu ii mai merge!
Reply
#11
da-mi un telefon kento si vin eu sa rezolv !
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)