Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problema
#1
salut am o placa video ati radeon x1600 pro si nu mai stiu unde am pus driverele.deodata a inceput sa faca figuri , mi se colora desktopul..in fine
am cautat la ei pe site si am instalat cel mai nou driver si la fel face figuri.ajutati-ma va rog sa pot juca mai multe runde cs cand am timp sa nu se mai ia ghost de mine ca nu mut jucatorii Big GrinBig GrinBig Grin
Reply
#2
Posibil ca placa e pe moarte. Se supra incalzeste sau nu face un contact bine .. incearca sa deschizi carcasa sa o scoti si sa o pui inapoi. Daca tot asa iti face .. cumpara-ti alta. Un rahat de placa nvidia acu 2 zile a luat cineva cu 2 mil si are 2GB RAM.
Daca o freci aiurea, intra-ti in mana!
Reply
#3
detaliaza danutzz, in ce mod se coloreaza, eventual fa o poza la desktop cand face figuri sa vad exact despre ce e vorba
we design your dreams
topavr.ro audio video photo sharing download upload streaming

[Image: 21s7sifhc1p.png]
Reply
#4
(01-09-2013, 05:07 PM)gh0st Wrote: detaliaza danutzz, in ce mod se coloreaza, eventual fa o poza la desktop cand face figuri sa vad exact despre ce e vorba


ok ok ok.astept sa isi mai faca de cap si fac o poza.ca vad ca momentan e bine
Reply
#5
Pai daca joci ... soliciti placa video .. de aia am spus ca se incalzeste .. dar na vezi si tu
Daca o freci aiurea, intra-ti in mana!
Reply
#6
ia uite.una din probleme


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#7
vad windows XP .. nici nu te mai intreb ce calculator din `63 ai Smile)
Daca o freci aiurea, intra-ti in mana!
Reply
#8
sa nu mai rada Catalin de mine , am rezolvat problema.era vorba de un cablu de la placa video.era scos Blush
Reply
#9
Asta e fabuloasa placa video care ai cumparato de la mine cand erai in liceu! Daca se coloreaza tot desktopul cu o nuanta de culoare e de la mufele cablului vga, daca apar artefacte sau cum ai spus tu se coloreaza DOAR niste iconite ori e de la driver ori e de la placa video, fie e pe duca, fie se supraincalzeste si ar trebui curatata cum trebuie si inlocuita pasta termoconductoare! In acelasi timp se poate sa se fi belit si slotul AGP de pe placa de baza, sau alte prostii dp placa de baza ce tine de video. Eu zic primul lucru care il faci e sa verifici condensatorii daca nu s-au umflat avand in vedere ca placa este f veche si condensatorii sunt tratati ca pe niste consumabile.
Acum sfat: daca pe lungul taieturilor dp fundul condensatorilor se obs urme de rugina sau fundul este bombat ar fi bine sa nu mai utilizezi placa video pt ca s-ar putea sa iti treaca niste curenti pe unde nu ti-ai dori si sa o belesti de tot. Ia legatura cu zuzu sau lordu sa iti dea nr de tel a lui moca repair din tudor, eu am schimbat condensatorii asta toamna de la o pl vid din facultate ca imi dadea artefacte si se inchidea si deschidea monitorul din cand in cand, iar acum merge excelent!
Edit: pret 20 ron
Reply
#10
gata nu mai face probleme.o sa ma uit la condensatori daca sunt umflati , iar in legatura cu pasta...nu am schimbat-o niciodata.deja sunt 3 ani de cand am cumparat-o de la tine Big Grin
trebuie sa ii inlocuiesc coolerul ca ii creste temperatura , insa i-am pus un cooler suplimentar langa ea si mai scad niste grade , am 60 de grade momentan , relativ bine zic eu..

insa am uitat sa mentionez ceva...cand fac mai multe actiuni odata incepe un tiuit..sa fie tot de la ea?
Reply
#11
Faza cu AMD e ca de la Catalyst 12.4 a inceput sa faca figuri. Si nu numai la mine, ci la majoritatea celor care au placi video aparute inainte de 2010, 2011.

Ca sa nu lungesc mult cu vorba, solutia pentru mine a fost instalarea unui Catalyst mai vechi : http://support.amd.com/us/gpudownload/wi...iw_xp.aspx
Reply
#12
(01-09-2013, 08:27 PM)danutzZ Wrote: insa am uitat sa mentionez ceva...cand fac mai multe actiuni odata incepe un tiuit..sa fie tot de la ea?
tiutul e de la cooler 100 %
we design your dreams
topavr.ro audio video photo sharing download upload streaming

[Image: 21s7sifhc1p.png]
Reply
#13
Eu am un ati din 2009 si am ultimul catalyst ... imi merge fara probleme
Daca o freci aiurea, intra-ti in mana!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)