Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HELP Autocad
#1
Care te pricepi la Autocad 2010/2011 si ai timp cateva minute sa ajungi un posibil viitor inginer Smile) ?Big Grin

Trebuie sa fac pana maine la 9 dimineatza un telefon in 3d si ma cam depaseste...
Am facut in 2d fata, spatele si partea de sus. Nu-mi iese sa le aliniez si sa le fac forma in 3d Sad.
Daca puteti ajuta in vre-un fel, va raman recunoscator >Big Grin<!

PS : tutorialele ( documentele si video-urile n-au ajutat foarte mult ... pentru ca erau despre alte chestii )

thx Big Grin
[Image: bielik03_VFor_Vendetta.jpg]
Ideas are bulletproof.
Reply
#2
men, iti dai seama ca dj e omul...cel putin asa zic eu! Dai un buzz ca te ajuta in 2 min, stiu si eu ceva ceva, dar prefer sa nu ma chinui ca nu is prof.
Reply
#3
Inca nu stiu ce "specializari" aveti, dar m-am gandit sa incerc si un post pe forum aici, pentru ca de 2 ore merg in cerc incercand sa aflu ceva...
[Image: bielik03_VFor_Vendetta.jpg]
Ideas are bulletproof.
Reply
#4
salvezi 2d si dupa deschizi fisierul in autodesk inventor si dai extrude sa ii faci forma la telefon si cu hole si celelalte butoane faci forma la taste etc
Reply
#5
da , eu te-as ajuta cu cea mai mare placere !
nu sunt as in domeniu , am facut putin autocad , probabil o sa imi trebuiasca candva !
ZUZuk , tu le ai cu autocadu'?
Reply
#6
Folosesc autocad 2011

sunt mai mult decat incepator in autocad, n-am prins mare lucru de la facultate pentru ca nu s-a explicat cum trebuie...

Samsung1 dwg

asta-i ce-am putut realiza pana acuma :-s
[Image: bielik03_VFor_Vendetta.jpg]
Ideas are bulletproof.
Reply
#7
am dat si eu in autocad si am avut mari batai de cap, zuzu le zice simplu :lol: :lol: dar e mai greu decat pare, depinde de figura acuma si ligica ei de constructie.
Dacă mintea ar creşte pe toate gardurile ar paşte-o şi măgarii.
Reply
#8
Am vazut la alti colegi ca l-au realizat din 2-3 bucati ( fata si spate ).
Asta am incercat si eu sa reproduc. Dar... Vreau sa unesc piesele si sa intiparesc ce-a mai ramas din schita 2d pe cele de 3d, ca mai tarziu sa le dau o culoare, care inseamna alb si gri( sau altceva ).

Momentan ma uit la un video despre cum sa dai align in 2d Smile) sper sa ajute la ceva...
[Image: bielik03_VFor_Vendetta.jpg]
Ideas are bulletproof.
Reply
#9
ti-am zis prietene , fa fatza la telefon in 2d si dupa intri in inventor si dai extrude si faci grosimea la telefon si adancituri pentru butoane si ecran. Banuiesc ca nu iti trebuie 10 , asa ca iti ajunge atat pentru note de trecere. Eu am versiunea 2009 , nu pot vedea ce ai facut ca ai versiune mai noua si trebuie sa instalez ceva prostie.
Reply
#10
Samsung3 dws


Zi-mi daca merge formatul asta. Chiar nu mai stiu Sad.
vreau sa-l lipesc spatele si sa-i dau o culoare ( asta daca nu tre sa-i mai pun butoane la terale si mufa )
[Image: bielik03_VFor_Vendetta.jpg]
Ideas are bulletproof.
Reply
#11
Gestapo.HD Wrote:Samsung3 dws


Zi-mi daca merge formatul asta. Chiar nu mai stiu Sad.
vreau sa-l lipesc spatele si sa-i dau o culoare ( asta daca nu tre sa-i mai pun butoane la terale si mufa )


tot nu merge , am facut eu rapid un model simplist exact cum ti-am zis faci 2d si dupa te joci cu extrude (dai forme schitei 2d) , dupa daca vrei nota mare dai sketch pe marginea telefonului si desenezi mufa -faci un dreptunghi mic si dai extrude ( in cazul asta faci o adancitura) , dupa dai sketch pe spatele telefonului si iarasi poti face acolo un cerc si dai extrude ( tot o mica adancitura sau dai hole direct) si sa zicem ca ai facut camera foto si etc dupa poti scrie pe el marca telefonului , numerele si literele de pe taste , ii dai culori ce vrei .. mici detalii.

edit1: acuma vad ca am uitat sa aliniez tastele pe orizontala , dupa cum am zis am facut-o in graba.


Attached Files
.png   2dd.png (Size: 228.56 KB / Downloads: 147)
.png   3dd.png (Size: 224.03 KB / Downloads: 147)
Reply
#12
Eu nu am Autodesk inventor...

Folosesc programul de la facultate ....

Cam asa arata ce-am facut eu pana acuma . ( prima poza este fatza )
Iar in a 2a poza este detaliul de pe spate care este in 2d si vreau sa-l lipesc sa fie perfect pe suprafata 3d. le-am indicat cu sageti...

http://www.picz.ro/show-image.php?id=d65...00d4759bd8

http://www.picz.ro/show-image.php?id=d79...c36835577f
[Image: bielik03_VFor_Vendetta.jpg]
Ideas are bulletproof.
Reply
#13
nasol daca nu poti folosi inventorul (fie vorba autocadul , inventorul si inca vreo 2 apartin de acelasi program deci e putin probabil sa nu aveti la scoala mai ales ca peste 1-2 ani o sa ai materie cu programul respectiv) . La stadiul in care esti acuma cu desenele si daca sunt corecte cu inventorul iti faceai telu 3d in 2 minute. Poate te ajuta altii cu autocadul , dar la 3D majoritatea folosesc programe ca inventor , catia ...

bafta
Reply
#14
multumesc pentru ajutor !
[Image: bielik03_VFor_Vendetta.jpg]
Ideas are bulletproof.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)