CS.U-S.RO

Full Version: Problema laptop
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Am un laptop compaq care nu se mai deschide.
Laptopul are 3 leduri in fata si unu pentru mufa de alimentare.

Cand are doar bateria pusa apas pe butonul power si din cele trei leduri se aprinde cel pentru curent de 3ori(rapid)
Cand are bateria si e conectat la priza, apas butonul de power si se aprinde acelasi led de 6 ori apui unul lung si iar de 6 ori si tot asa. Se aprinde ledul care confirma ca se incarca.

Cand scot bateria si apas butonul de power nu se intampla nimic (ledul care confirma ca se incarca tot aprins e). Daca imi puteti da un sfat ceva sau ce ar fi ars (eu ma gandesc ca placa de baza, dar pe site la hp am vazut ca daca se aprinde de 6ori e ceva de la BIOS) dar ciudat este faptul ca nu se intampla nimic cand nu are bateria. Persoana care folosea laptopul a zis ca statea cu el in priza fara baterie si a iesit cablul din greseala si de atunci nu se mai deschide. Orice sfat e bine venit Smile

ps. Model Presario CQ61-485EQ
da nu e nimic dubios si nu e nimic dificil, un update la bios nu ar fi rau daca ai putea sa deschizi calculatorulWink, deci prin urmare trebuie sa resetezi biosul manual, adik trebuie sa desfaci calcul si sa schimbi un jumper pt reset. odata deschis calcul da o poza cu placa de baza sa-ti arat ce trebuie sa faci
am desfacut doar capacele de la ram si hard si nu vad jumper.. am vazut doar bateria... trebuie desfacut de tot pentru jumper ? ca am vazut ca e pe langa baterie... maine daca am timp o sa-l desfac de tot..