CS.U-S.RO

Full Version: Probleme Pc
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2
Salut baieti,am si eu ceva probleme cu pc...
Mai exact,mi se stinge pc cand ma joc ceva,si tin sa precizez,nu am luat un pc chiar asa de "varza"..dar cat de cat merge...Marian a vazut ce componente are...
Deci daca stie cineva vreo modalitate sa rezolv aceasta problema...astept un raspuns..
O zi buna!
daca se intampla doar cand joci ceva, probabil atunci cand componentele sunt intenes folosite nu sunt indeajuns racite, curata l bine de praf, ar putea fi si sursa cu probleme, sau butonul de shot down defect, verifica bine firele sa fie sanatos conectate in placa de baza sau alte idei ce tin de partea hardware.
Cum a zis si Verde, curata-l foarte bine de praf. Aceiasi problema am avut-o si eu in timpul jocurilor. Procesorul era plin de praf. Ce temperatura ai la procesor in timpul rularii jocului ?
Asta nu pot sa iti zic..cat despre praf..doar o parte o pot desface..ca pe cealalta am sigiliu...ciudat,l-am dus la garantie odata si cei de acolo au zis ca e perfect "sanatos"....
Cu temperatura..daca poti sa vezi ceva prin team wiwer..iti dau sa te uiti..ca azi de exemplu,eram in cs si in winamp,si dupa 2 min de joc s-a stins,dupaia iara...Nu mai pot de nervi...
Amphetamine Wrote:Asta nu pot sa iti zic..cat despre praf..doar o parte o pot desface..ca pe cealalta am sigiliu...ciudat,l-am dus la garantie odata si cei de acolo au zis ca e perfect "sanatos"....
Cu temperatura..daca poti sa vezi ceva prin team wiwer..iti dau sa te uiti..ca azi de exemplu,eram in cs si in winamp,si dupa 2 min de joc s-a stins,dupaia iara...Nu mai pot de nervi...



posibil sa fie sursa sau procesorul,curata-l de praf, si schimba-i pasta la procesor, lasa manelele si o sa mearga.
se stinge sau isi ia restart?
playa Wrote:se stinge sau isi ia restart?
Se stinge complet,tre sa apasa iara pe buton sa il aprind...asta e naspa..
Si wakka,nu e vorba de aia.,..doar testez sa vad cand se stinge..adica cand am mai multe in bara de start..chestii deastea
Daca face asa nu e de la praf, cel mai probabil poate fi de la sursa, incearca sa mai scoti din consumabile si mai fa o proba cu un benchmark.
ohohoo, acu am cetit ca ti se inchide pc si nu e restart.
- pai e simpla problema, incompatibilitate sursa - placa video.
- rezolvare: 1) pui placa video mai slaba sau 2) pui sursa mai puternica
gh0st Wrote:ohohoo, acu am cetit ca ti se inchide pc si nu e restart.
- pai e simpla problema, incompatibilitate sursa - placa video.
- rezolvare: 1) pui placa video mai slaba sau 2) pui sursa mai puternica
Nu stiu marian..eu l-am cumparat pe piese..si ala de la magazinul Shortcut a zis clar:pe acest pc trebuie sa mearga toate jocurile pana in 2013-2014..ceva de genu..si mie mi se inchide si in cs..laso naibiiSmile)
Oricum..tre sa imi explici mai pe indelete...ce ai scris mai sus..pe mess sau vedem noi..
mai om bun, deci nu e daca stii tu sau nu, e asha cum zic eu.

ADIK CE TREBUIE SA FACI TU?


1. ORI SCHIMBI SURSA, ADIK IEI O SURSA DE MINIM 600W
2. ORI SCHIMBI PLACA VIDEO, IEI UNA CARE SA-TI MEARGA PE SURSA CARE O AI ACUM.
daca se inchide, e posibil ca temperatura procesorului sa fie prea mare. verifica temperatura proc. asta se poate afla cu un program numit Real TEMP : <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.techpowerup.com/realtemp/">http://www.techpowerup.com/realtemp/</a><!-- m -->

daca temp trece de 70 de grade, probabil nu mai ai pasta pe procesor ori coolerul tau e plin de praf.
daca nu e de la procesor, verifica sursa. schimb-o cu alta pentru cateva ore si vezi daca mai face asa. daca nu e de la sursa, vezi placa video. faci la fel ca si cu sursa.. de capat tre sa ii dai tu Smile
agreed with RZR

daca era placa video sau altceva iti dadea ecran albastru Smile))
Deci Downlodezi Aida 64 Extreme Edition Cere CD - Key dupa instalare bagi : 4Q14F-BDID6-F7DGK-JDG44-WZ319 .
In meniu primul e Computer -> Sensor Si ai acolo temperaturile la GPU , CPU , HDD , MotherBoard ( placa video , procesor , hard , placa de baza) . Te uiti in cate grade i-ti sta toate astea cand e numai pc conectat , dupa te uiti cand intri in joc , dai un ALT+Tab sa vezi . DAca i-ti sare temperatura la procesor mai mult de 70 grade trebuie curatat sau intra in Bios si uitete la cate grade e pus sa se dea shutDown . Punel la 90 de grade . De obicei cand sunt caldurile astea poate ajunge si asa ceva . Dar de la cs nu ar trebuie sa urce in asa temperatura . Posibil la tine sa fie pus din Bios la 70-75 de grade sa se stinga ca sa nu se arda procesorul .

Multa bafta .
Cum sa il pui la 90 de grade? Asta e sfat? Eu am setat undeva la 55-65 grade. Oricum nu e de la procesor, dar ca tot veni vorba de temperaturi la procesor, acestea trebuie sa stea jos, nu 90 de grade :|
Pages: 1 2