Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problema laptop
#1
am o problema la un laptop..si nu cred k ar fi vorba de configuratie,gen place video procesor,etc...(procesor i5-460m,nvidia geforce 540m)doar k in ultimul timp si din ce in ce mai des imi face freeze pt cateva secunde....2-6 sec si scoate un sunet ciudat gen ala de la blue screen...laptopul a fost curatat de curand de praf,schimbata pasta de pe procesor si windowsul instalat de curand...nu gasesc rezolvare si e extrem de stresanta chestia asta...imi face freez in orice aplicatie,muzik,filme,jchiar si browsing...am incercat sa vad dak are bad-uri pe hdd si nu a gasit nimic+sistem care,tuneup utilities....ma poate ajuta cineva?? :-s


ty!!!
Reply
#2
Eu totusi ma gandesc ca e de la hdd sau de la sistemul de operare. Vorbim pe mess mai intai si iti dau un program super duper tare pentru laptopul tau sa dai jos ultimele drivere cu adevarat nu ultimele drivere de pe siteul laptopului (stii ca fiecare componenta vine dintr-o directie nu sunt facute de firma care le asambleaza). Si zic asa sa incerci cu ala, apoi vezi care e treaba cu hddul daca nu se rezolva, se duce in idle, e hdd din ala green care trece din 7200 in 5400 si iar in 7200? Si nu in ultimul rand incearca alt sistem de operare, alta varianta, vezi si tu pe filelist la comentarii care e cea mai recomandata varianta si de ce.
Reply
#3
o sa vbm pe mess playa...am pus ieri windows din nou...si dupa ce l-am pus accesi problema...driverele le punmereu pe cele de pe dvd primit odata cu laptopul...eventual doar la placa vid integrara si cea dedicata fac update..in rest nu schimb nimic decat driverele originale k sa zic asa...azi am formatat hdd(mi s-a cam rupt inima) si momentan vad k nu mai sunt probleme...astept sa vb cu tine pe mess


TY!!
Reply
#4
cred ca e ramul sau hardul
[Image: dscf0456wh.jpg]O experienta reusita este adeseori mai importanta decat 20 de formule deduse in retorta gandirii.
Reply
#5
inainte sa te apuci s faci de toate.. cauta pe net memtest. aplicatie pt verificat rammi. dupa care cauta pe net tuneup utilities 2012 si inst. ruleaza reg defrag, si un disk defrag si vezi dupa. nu recomand instalarea de drivere third-party deoarece laptoapele, ca si desktopurile oem, au drivere configurate special de aia de la firma respectiva. exemplu: am instalat un program care cica a detectat ca bios-ul meu paote fi updatat, ca a recunoscut placa de baza etc, si dupa a dat eroare la instalare.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)