Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stiati ca ...
#31
Stiati ca ..zapada este foarte benefica in agricultura? Stratul de omat protejeaza culturile de temperaturile scazute ale iernii iar topirea acestuia la inceputul primaverii asigura un nivel optim de apa.
Reply
#32
Stiati ca...

Cel mai lung cuvant din DEX are 25 de litere si este : ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE. Sunt si alte cuvinte mai lungi, si anume termeni medicali sau din chimie: DIFOSFOPIRIDINNUCLEOTIDPIROFOSFATAZA (36 de litere).
Reply
#33
Stiati ca..

Leonardo Da Vinci a inventat foarfeca.
Reply
#34
stati ca

Numele meu 'teodor' in greaceasca inseamna darul lui dumnezeu :lol:
Ai aparut de nicaieri
Si ca orice alta toanta
Mie vrei sa-mi demonstrezi
Cum ca esti o pitipoanca.

Cand te bagi pe mess, in seama
Te preface ca esti o doamna
Dar cand incepei sa vorbesti
Pe nimeni nu cuceresti

Hai sa-ti dau un sfat, frateste
De la la mine, ca sa sti
Invata cum se vorbeste
Pentru a nu te prosti.

Hai, nu te mai chinui
Sa fii afro-americanca
Pentru lume, tu sa stii
Ca ramai o pitipoanca.
Reply
#35
Stiati ca... numele meu Bogdan-Alexandru are urmatoarea semnificatie:

Bogdan - Acest nume de baiat mai este folosit in rusa, poloneza si in sarba. Sursa lui este bogdan, o fraza slava ce inseamna "darul (cadoul) lui Dumnezeu".

ALEXANDRU / ALEXANDRA - Acest nume este folosit in Israel, Germania, Anglia, Grecia, Franta, Norvegia, Suedia si Danemarca. Sursa este Alexandros, un nume masculin grecesc, care inseamna "protector al barbatilor/oamenilor." Porecle de la Alexandra ar fi: Alex, Alexa, Alexi, Alexia.
Aceasta a fost numele original al zeitei grecesti, Hera.
Numele a fost facut popular in vechime de catre conducatorul Alexandru cel Mare. In timpul cuceriririlor multor tari cunoscute, de la Egipt la India, Alexander a dat numele sau mai multor orase.

Pentru ceilalti interesati si alte informatii utile pentru parinti si viitori': sursa.

La tine zuzu, numele provine din grecescul "theodor" - "darul Domnului"
Reply
#36
stiati ca :cea mai rapida maimuta din lume se gaseste in jungla si este foarte rara ! Big Grin
Reply
#37
w!zard Wrote:stiati ca :cea mai rapida maimuta din lume se gaseste in jungla si este foarte rara ! Big Grin
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: =))))))) nu stiu de ce dar rad =))) :lol: :lol: made my day =))) Smile)) :lol: :lol:
Blaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaq pentru ce`i care nu stiu !
Reply
#38
stiati ca: conform unor oameni de stinta vaca produce in jur de 400 de litri de metan , numai în Ungaria există peste 1,3 milioane de vaci, conform datelor oficiale. Din cauta metanului emanat de bovine, se accentuează efectul de seră, care duce la topirea ghetarilor
Reply
#39
Stiati ca al 2-lea meu nume "George" inseamna fermier, taran ?
Reply
#40
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Blaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaq pentru ce`i care nu stiu !
Reply
#41
Stiati ca un melc poate dormi 3 ani....
Reply
#42
Stiati ca medicul mia prescris o reteta pe baza de 2L de Tzuica pe zi , cica combate bolile de inima
Reply
#43
Stiati ca ma numesc Pristavu Cezar ?
Dacă mintea ar creşte pe toate gardurile ar paşte-o şi măgarii.
Reply
#44
Stiati ca toti copiii se nasc cu ochii albastri si dupa cateva momente acestia isi schimba culoarea ?
http://www.anu.ro
And if you come with me... nothing will ever be the same again!
Reply
#45
Stiati ca eu nu port chiloti? :lol: :lol:
recunosc ca esti pro st dar nu inseamna ca ma vei pros ti tu ..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)