Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HELP!!!:))
#1
am o problema...miam bagat net de la UPC...si miam faqt retzea in casa de la laptop(serveru) si la un PC....si am o problmena....nu se recunosc intre ele...adik switch imi se aprinde ledu da nu imi recunoashte nici k retzea si nici netu numi merge pe PC...am instalat si protocol si din contron panel aia cu network....si tot numi merge...chear ns ce sai mai fac:|:|....pls dak se pricepe kreva sa ma ajute si pe mine...ms
#2
aceeasi problema am sh yo :| am net tot de la UPC sh am switch sh am vrut sa bag net pe laptop sh PC dar am aceeasi problema k pyro cn stie sa ne ajjute :| poate e din kuza netului
#3
mie mia zic cineva k imi trebe routher...oare ii neaparat?

k eu am avut retzea in bloc tot de pa UPC si aveam ip setat pe automat primeam direct de la ei ip...si tot tot....era swichu la un vecin...si aveam retzea de 10 da am renuntzat...ma gand k este imposibil k dak io mers lui sa ne dea net eu sa nu pot pune net pe aman2 calulatoareSmile...asha cred euSmile
#4
aa da stai k ceea ce am yo ii router Big Grin scz dar tot numi merge nici cu router ii aceasi eroare qm ai zis.. .q switch nici nare qm sa mearga ala ii ptr retea
#5
ce fel de conexiune au astia de la UPC?
#6
nu va trebuie router.. routeru face treaba serverului.. imparte netu egal la ipurile active, pe cand switchu doar trimite netu pe 2 conexiuni, fara sa-l imparta egal... daca unu rupe banda, celalalt ramane fara. Eu in casa am net cu sormea, prin swtich... ( o mufa de intrare si 2 de iesire in switch ). N-am probleme.. merge.. totusi ma enerveaza ca uneori rupe sormea banda sau uita client-u de torrente deschis, rup aia cu uploadu de la ea, si cum la upload am doar 512 kbps, va dati seama... tre sa ma limitez de orice cand joc cs.. Stie cineva cum pot sa-i pun limita din modemu de la click net? Aveam un program pus pe pc la ea.. dar cand merge ala nu mergea browseru de net... Merge ceva timp.. dar dupa 20-30 de minute nu mai intra pe nici o pagina.. nici mie.. nici ei.. si doar ea avea programu deschis.. ma gandesc sa fi fost din speedtouch.. eh..
#7
ikks te contrazic....la UPC..trebe router pt k itzi da ip automant...si routeru itzi permite sa ai ip automat pe cant la swich trebuie sa ii dai tu ipWink....am rezolvat problema miam luat router si mere brici...dmx poate nu itzi mergea k nu ai configurat calculatoru la inceput sa merga routeru...eu am reushit pana la urma...si is multzumitWink...ms oriqm....bafta
#8
oo da ms pyro k miai zis ce tre sa fac Smile o sa incerc dar nu gasesc transformatoru de la routher Sad ala kre se baga in priza :wink: :cry:
#9
ce conexiune folosesc astia de la UPC? daca e prin mac merge faza cu switchul numai ca nu o sa mearga prea bine....si daca e vb de cs...ai lag. daca se face conexiune prin user si parola atunci ai nevoie de un rooter...si un calculator va fi serverul care tre sa fie in permanentza deschis pt a merge si celalalt calculator. daca vrei ca doua calculatoare sa se recunoasca intre ele ai nevoie de alt tip de mufare a cablului


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)