Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial "Port Forwarding"
#1
ACEST TUTORIAL ESTE PENTRU CEI CARE AU INTERNET DE LA CLICKNET!
Deoarece sunt multi care spun: "Aoleu, de ce nu poate X si Y sa se conecteze la serveru meu?!", am o mica solutie pentru problema voastra! (Una din multe altele)




A:
Pentru inceput trebuie sa facem ip static. (Cel vizibil in LAN).
-Intrati in START > Control Panel > Network and Internet Connections > Network Connections
- Acum dati clic dreapta pe "Local Area Connection" si selectati Properties (Proprietati)
- Acum dati dublu clic pe "Internet Protocol (TCP/IP)
- Acum va aparut o noua fereastra (Internet Protocol (TCP/IP) Properties)
- Selectati "Use the following IP address", Complectati campurile dupa modelu de mai jos.
• IP address: 192.168.1.135
• Subnet mask: 255.255.255.0
• Default gateway: 192.168.1.1
• Prefferred DNS server: 192.168.1.1
• Alternate DNS server: 192.168.1.2
- Acum dati ok la ambele casute.


B:
Port Forwarding:
- Se acceseaza interfata de administare a modemului la adresa : http://192.168.1.1/
- Se introduce la:
• Username : admin
• Password : admin
- Accesam Advanced > NAT > Port Mapping (Acolo vă va apărea un tabel, urmati modelu de mai jos)
• INTERFACE: WAN6_INTERNET_TR069_R_ATM1_0_35
• Protocol: TCP/UDP
• Remote Host: (se lasa liber, aici nu se pune nici un ip local)
• External start port: 27015 (Pentru server cs) 29000 (Pentru redirecte cs)
• External stop port: 27015 (Pentru server cs) 29000 (Pentru redirecte cs)
• Internal host: 192.168.1.135
• Internal port: 27015 (Pentru server cs) 29000 (Pentru redirecte cs)
• Mapping name: Numele pentru care deschizi portu. (Se poate pune orice fel de nume)
- In dreapta aveti butonul SUBMIT, dati click, acum aveti portu 27015 sau 29000 deschis!


Acum puteti verifica daca serveru functioneaza.
Atentie! Nu dati ip care apare in consola HLDS adica 192.168.1.135:27015, deoarece prin acel ip decat tu poti intra. Intra aici , iar acolo iti poti vedea ip tau real, adica cel vizibil! il iei si pui la sfarsit portu adica :27015 sau ce port ti-ai ales tu!


Metoda Simpla!
- Se acceseaza interfata de administare a modemului la adresa : http://192.168.1.1/
- Se introduce la:
• Username : admin
• Password : admin
- Accesam Advanced > NAT > DMZ
- Complecteaza campu:
• Host address: 192.168.1.135
(asta in cazul in care ati urmat pasul A de sus, daca nu va duceti inapoi in START > Control Panel > Network and Internet Connections > Network Connections dati dublu clic, dupaia selectati casuta Support, acolo veti vedea un ip, copiatil la "Host address:")
- Bifati ◘Enable
- Submit
ATENTIE:
- Aici va deschide toate porturile pentru acel ip, nu numai unul pe care il doriti.


○Tutorialu este explicat pentru windows xp. Desii nui mare diferenta fata de vista - windows7
○ Nu am mai pus si imagini, deaorece ocupa foarte mult spatiu. Daca aveti nevoie si de poze lasati un reply.
○ Deoarece eu am Modelu huawei Hg655b, am facut tutorialu dupa modelu acesta. La celalalte modemuri difera putin interfata - meniu.
Ps:Ceva de genu m'a invatat zuzuk si pe mine,adica mi-a facut un model,si restul am facut eu,(era pentru redirecte)
O sa atasez niste printuri daca este nevoie
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)