Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce parere aveti despre discriminarea romilor?
#1
O intrebare mai serioasa!Nu postati fara rost.Acum sa va zic raspunsul meu orice fel de discriminare mi se pare o prostie...doar pt niste oameni fac anumite lucruri nu ar trebui sa ii blamam pe toti Wink Am vro 3-4 prieteni romi cu,care am crescut de mic sunt ff civilizati si uneori cand merg intr-un club sau undeva sunt priviti ff ciudat si de aici mia venit ideea cu intrebarea.Astept sa vad modul vostru si cum percepeti voi problema asta Wink bft

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=3RIV-QXCGng">http://www.youtube.com/watch?v=3RIV-QXCGng</a><!-- m -->
#2
le-as pune un fitil in gura si as face plant C4 , cu ei sa nu incurci !
sunt si Rromi de treaba dar foarte putini !
#3
sa o luam cu inceputul.
numai in Italia cate au facut tiganii astia, merita toate acuzele.
in romania, cu cersitu la munca nu se duc.
cu bmwu in curte si sta cu mana intinsa in podu ros.
furturi violuri crime si altele.
AR TREBUI RASA DP FATA PAMANTULUI COMUNITATEA ASTA.si nu vreau comentarii.
daca ar fi si ei ca romanii, ar fi respectati peste tot, nu injurati.
#4
Fiecare cu parerea lui Wink
#5
sunt ktiva cinstiti aia merita respecatati dar restu ARUNCATI IN AER
#6
tiganii se aseamana toti intre ei printr-un sg lucru: sunt foarte rai ....din toate punctele de vedere
[Image: snc00040pw.jpg]
Bofanel& Manutza BeSt FRIENDS !!! (^^)
#7
da tot ei miau ciordit telefonu X(X(X(
#8
prima data ar trebui sa va gandititi ce reprezinta cuvantul "tigan" in opinia voastra ... ca daca tigan reprezinta pt voi orice om de culoare .. atunci eu am umblat cu o "tiganca" Big Grin

si apropo majoritatea dintre voi rostiti cuvinte in tiganesca fara sa va dati seama .. dau cateva exemple:
lb. romana => lb. tiganeasca

bine => mishto ( cuvant " la moda" pt romani)
femeie => gagi ( banuiesc ca de aici o aparut cuvantul gagica)
gura => mui ( mai puneti un "e" la sf cuvantului si daca aveti ceva in bostan va prindeti )
beat => mato ( matol pt romani)
nebun => diliu ( dilau .. un alt cuvant " la moda" pt romani)
nimic => kanci ( alt cuvant folosit de romani)
rau => nasul ( nasol pt romani )
frumos => shukar ( alt cuvant " la moda" pt romani , mai ales pt generatia hi5)
noroc => bulan
a manca => a hali
tacere => mucles
etc
#9
so keres?...hai sa va dau un text despre tigani facut de mine...e premiera :| sper sa nu ma fac de ras Big Grin

Urasc manelistii, dar nu toti tiganii, urasc hotii, dar nu toti tiganii, urasc nespalatii, dar nu toti tiganii, urasc analfabetii, dar nu toti tiganii. Pacat ca numai la un tigan se intalnesc toate aceste calitati adunate, dar nu la toti tiganii!!!


prin text vreau sa zic ca e posibil sa ma vezi urand un tigan si sa il dispretuiesc....dar asta nu pt ca e tigan...ci pt ca are una sau mai multe din "calitatile" enumerate in textul cu rosu
#10
pana aacum nu am prea avut deaface cu ei Smile deocamdata nu am nimik impotriva lor Tongue
#11
playa Wrote:so keres?...hai sa va dau un text despre tigani facut de mine...e premiera :| sper sa nu ma fac de ras Big Grin

Urasc manelistii, dar nu toti tiganii, urasc hotii, dar nu toti tiganii, urasc nespalatii, dar nu toti tiganii, urasc analfabetii, dar nu toti tiganii. Pacat ca numai la un tigan se intalnesc toate aceste calitati adunate, dar nu la toti tiganii!!!


prin text vreau sa zic ca e posibil sa ma vezi urand un tigan si sa il dispretuiesc....dar asta nu pt ca e tigan...ci pt ca are una sau mai multe din "calitatile" enumerate in textul cu rosu


asa cum urasti toti tiganii .. pt ca o parte dintre ei is niste mizerii ... acelasi sentiment o sa il aiba si italienii si spaniolii cand o sa le spui ca esti roman ... dc? pt ca asa e obisnuit omu ca din 5-10 % rau si 90-95% bun ... sa vada partea mai rea.. chiar daca e cu mult mai mica. pa
#12
deci esenta textului nu se vede....eu credeam ca e un text care protejeaza tiganul adevarat care nu fura....care nu injura..care nu pute...care isi vede de treaba lui....dar dupa cum zice si zuzu....din 95% bunatate vezi doar aia 5% de rautate care au mai ramas Smile
#13
Multi am vazut ca ati spus doar lucruri urate Wink si ia-ti bagat pe toti in aceeasi oala Wink fix asa ne simtim noi cand ne baga italieni in aceeasi oala Wink ganditi-va la trupa aia de tigani imi scapa acum numele care a avut concerte prin toata lumea si in special a dus numele Romaniei in America,deci sunt si tigani care fac bine tari Wink
#14
nu i-a bagat nimeni pe toti in aceeasi oala !
#15
am avut si am in continuare prieteni tigani, rromi ... cum vreti voi sa ziceti ... inainte de orice alta discutie sa vedem despre ce e vorba cu acesti tigani:

In primul rand sa nu uitam ca rromii constituie unul dintre grupurile etnice cele mai mari din România. Conform recensământului din 2002, aceştia numărau 535.140 de persoane sau 2,5% din totalul populaţiei, fiind al doilea grup etnic minoritar din România după cel maghiar.



Å¢IGÃ


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)