Poll: Care este motto-ul tau in viata ?
You do not have permission to vote in this poll.
1. Nu risti, nu castigi.
12.20%
5 12.20%
2. Niciodata sa nu spui niciodata.
14.63%
6 14.63%
3. Nimic nu e imposibil.
9.76%
4 9.76%
4. Imi traiesc viata ca in final sa zic "de nimic nu-mi pare rau".
9.76%
4 9.76%
5. Bogatia este inima si minte, nu bani.
4.88%
2 4.88%
6. Totul se intampla cu un motiv.
17.07%
7 17.07%
7. Ce nu te omoara te face mai puternic.
12.20%
5 12.20%
8. Traieste clipa.
4.88%
2 4.88%
9. Mai bine sa fiu urat pentru ceea ce sunt, decat iubit pentru ceea ce nu sunt.
9.76%
4 9.76%
10. Altul ( il voi scrie mai jos )
4.88%
2 4.88%
Total 41 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Care este motto-ul tau in viata ?
#16
Mai bine mor in picioare decat sa traiesc o viata in genunchi
Sa nu contrazici niciodata o femeie! Sa astepti putin, ca o face ea singura!
Reply
#17
Deci 1 si 6 clar ! vot random intre cele doua
Si daca v-am gresit cu ceva, eu va iert !
Reply
#18
>>>[1]<<< Riscul e Baza 8)
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Reply
#19
ca la poker : 1. Nu risti, nu castigi.
Sunt vorbe de căcat , le aud in fiecare zi !
Reply
#20
6. Totul se intampla cu un motiv.
Reply
#21
Votat 9:" Mai bine sa fiu urat pentru ceea ce sunt, decat iubit pentru ceea ce nu sunt"...INCA mai merg dupa principiul asta desi cu trecerea timpului daca ceea ce sunt nu ma va ajuta sa gasesc jobul dorit,fata si relatia dorita etc e foarte posibil sa ma reorientez...dar DEOCAMDATA inca mai aplic zicala nr 9.

ps:zicala nr 1:in afara de poker nu prea ii vad folosulSmile...in unele chestii e bn sa risti in altele sa fii calculat
zicala nr 6:luata ad literam e adevarata...ex:politicienii fura ptr ca vor sa stranga bani repede ;x a intrat in y cu masina cu 180 km la ora ptr ca vroia sa ajunga mai repede nush unde...dar luata mai la nivel filozofic(cum cred ca are intentia cine a inventat-o) mi se pare doar o scuza patetica de a justifica un esec,o nenorocire,un mod de a trece mai usor peste o tragedie,o greseala facuta etc

pps:laure in societatea in care traim noi acum e f posibil ca daca nu o sa mai lasam de la noi in unele ipostaze si daca nu o sa purtam niciodata "masti" in "teatrul din jurul nostru"... e f posibil ca sa ajungem ori inadaptati social ori la sputalul 9Smile)).

totusi deocamdata cum am mai zis inca merg pe principiul asta
Reply
#22
Altul!
Reply
#23
Bullu Wrote:[...]

[...] zicala nr 6:luata ad literam e adevarata...ex:politicienii fura ptr ca vor sa stranga bani repede ;x a intrat in y cu masina cu 180 km la ora ptr ca vroia sa ajunga mai repede nush unde...dar luata mai la nivel filozofic(cum cred ca are intentia cine a inventat-o) mi se pare doar o scuza patetica de a justifica un esec,o nenorocire,un mod de a trece mai usor peste o tragedie,o greseala facuta etc
[...]
ori omul, nu are nevoie de asa ceva? Avand in vedere ca omului ii e dat sa greseasca, masinei sa se defecteze, iar tragediile se-ntampla, pentru a ne aminti ca exista atat bine cat si rau sau din alte motive..
Code:
http://jamescrissilv.ro/personale/greseala.html
Intr-o alta ordine de idei, vis-a-vis de ce am subliniat mai sus din punctul meu de vedere, greseala = evolutie.
Reply
#24
Scurt si la obiect(ca acum sunt mai treaz si mai odihnit ca azi noapteSmile ):a impartasi zicala nr 6 inseamna a crede in Divinitate si/sau in destin iar eu personal nu cred in nici una...daca D-zeu chiar exista sau ar exista...asta ar insemna ca este cea mai rea,hapsana,diabolica si ce sinonime mai exista ptr cuvintele astea entitate din univers tinand cont ca lasa si a lasat de-a lungul vremii o gramada de kkturi sa se intample fara sa intervina(dezastre naturale,razboaie,etc).Ca sa intaresc ceea ce am zis mai devreme mai dau un exemplu...se spune ca noi am fi fost creati dupa chipul si asemanarea lui...ia uita-te putin la noi oamenii si zi cum suntem?(aici nu ma refer in particular ca fiecare face sau are potential sa faca si unele lucruri bune)..ma refer per ansamblu...noi oamenii suntem ca niste paraziti,ca niste virusi... de mii de ani doar ne inmultim si distrugem mediul in care traim.

Iar a crede in destin inseamna a crede ca tot ceea ce faci nu vine de la tine...ceva gen ca tu esti personaj dintr-o poveste scrisa de altcineva/altceva..ca nu exista liber arbitru si ca tot ceea ce faci,gandesti etc este condus de catre altceva/altcineva decat persoana ta si stiut dinainte..precum atele ghideaza papusile alea de lemn.

ps: legat de ce ai zis despre greseala sunt de acord cu tn,dar cu un mic "tunning"Smile... eu nu as zice ca greseala=evolutie as zice ca greseala e "fundatia" evolutiei Smile
Reply
#25
Bullu Wrote:Scurt si la obiect(ca acum sunt mai treaz si mai odihnit ca azi noapteSmile ):a impartasi zicala nr 6 inseamna a crede in Divinitate si/sau in destin iar eu personal nu cred in nici una...daca D-zeu chiar exista sau ar exista...asta ar insemna ca este cea mai rea,hapsana,diabolica si ce sinonime mai exista ptr cuvintele astea entitate din univers tinand cont ca lasa si a lasat de-a lungul vremii o gramada de kkturi sa se intample fara sa intervina(dezastre naturale,razboaie,etc).Ca sa intaresc ceea ce am zis mai devreme mai dau un exemplu...se spune ca noi am fi fost creati dupa chipul si asemanarea lui...ia uita-te putin la noi oamenii si zi cum suntem?(aici nu ma refer in particular ca fiecare face sau are potential sa faca si unele lucruri bune)..ma refer per ansamblu...noi oamenii suntem ca niste paraziti,ca niste virusi... de mii de ani doar ne inmultim si distrugem mediul in care traim.

Iar a crede in destin inseamna a crede ca tot ceea ce faci nu vine de la tine...ceva gen ca tu esti personaj dintr-o poveste scrisa de altcineva/altceva..ca nu exista liber arbitru si ca tot ceea ce faci,gandesti etc este condus de catre altceva/altcineva decat persoana ta si stiut dinainte..precum atele ghideaza papusile alea de lemn.



ps: legat de ce ai zis despre greseala sunt de acord cu tn,dar cu un mic "tunning"Smile... eu nu as zice ca greseala=evolutie as zice ca greseala e "fundatia" evolutiei Smile
eu unul cred ca exista. Viata e un test, un filtru parerea mea.. in care alegi, partea binelui (rai) sau partea raului (iad) oricum tot ce e in univers e in stransa legatura.. un adevarat lant, corpul omenesc este iarasi un miracol al creatiei daca pot sa-l numesc asa.. trebuie ca cineva/ceva sa fi creat toate astea.. D-zeu ar vrea sa priveasca altfel, dar omul(o parte din noi) alege calea pacatului. (cea mai simpla) Exista liberul arbitru fireste, "tu" esti consecinta/rezultatul deciiziilor luate pe parcursul vietii. (in genere) De putine ori nu ai de ales.

In legatura cu ce am ingrosat, frumusetea omului in fata lui D-zeu, care nu e o fiinta e un spirit divin, zic eu, consta in "frumusetea" sufletului tau: un suflet pur, curat sau viceversa. Se spune ca sufletul este reflectat prin actiunile si/sau comportamentul omului. O persoana cu sufletul curat, bun...o sa o simti.. altii ii vad si aura. Celalalt o sa-ti dea o stare rea, ganduri negative, pesimism si alte stari, asemeni unui "vampir energetic". In final "aici, acum si dintotdeauna" ni se da un test..zic eu.
Se mai spune ca diavolul, este d-zeu pe pamant.. iar D-zeu adevarat e cel din ceruri.

Ma indrept spre "iar a crede in destin inseamna a crede ca tot ceea ce faci nu vine de la tine..." si spun privind in ansablu omul ramane om, o fiinta care poate trece in nefiinta foarte usor, acesta neputand controla viata, moartea.. timpul. E doar un "pion".
Gata inchei aici.. oricum discutabil subiectul, depinde de conceptul/ele fiecaruia.
Reply
#26
1
Reply
#27
verde Wrote:Frumos motto burlace, de unde ti l-ai tras? nu ni-l imprumuti si noua ? :lol:

din clasa a V a pana in clasa a VIII a asta era primul lucru pe care il scriam pe caiete. Ne obliga dirigintele ca altfel ne punea 4 daca nu aveam scris. Cativa ani mai tarziu am inceput sa imi dau seama ca avea mare dreptate cu acest motto !
Reply
#28
4 Wink)
Reply
#29
Au votat 26 de persoane din care majoritatea si-a exprimat ideea "ca totul se intampla cu un motiv" . Foarte tare !
Dacă mintea ar creşte pe toate gardurile ar paşte-o şi măgarii.
Reply
#30
votat 2 8)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)