Poll: Va place Coca - Cola
You do not have permission to vote in this poll.
Da
81.82%
9 81.82%
Nu
18.18%
2 18.18%
Total 11 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ARHIVA]Va place Coca-Cola?
#1
Nu am pus intrebarea asta pentru a face reclama, vreau sa vad cati sunteti dependeti de acest drog. Intai vreau sa vad voturile voastre, apoi am sa pun un material despre circuitul substantelor din coca cola in organimul vostru.
#2
Se pleaca de la ideea ca cineva bea o cutie sau o sticla mica de Coca-Cola:
primele 10 minute: 10 lingurite de zahar intra in sistem (100% din doza zilnica recomandata). Nu vomitati imediat din cauza senzatiei foarte puternice de dulce deoarece acidul fosforic taie aroma si permite corpului sa o suporte.
20 de minute: nivelul de zahar din sange creste puternic, provocand o infuzie de insulina. Ficatul raspunde la aceasta convertind cat mai mult zahar in grasime (cantitati mari sunt generate in acest moment)
40 de minute: absorbtia cafeinei este completa. Pupilele se dilata, creste presiunea sangelui, iar ficatul raspunde prin introducerea a si mai mult zahar in fluxul sanguin. Receptorii de adenozina din creier sunt blocati si impiedica senzatia de greata.
45 de minute: corpul creste productia de dopamina, stimuland centrele placerii din creier. In acelasi mod actioneaza si heroina, de exemplu.
> 60 de minute: acidul fosforic leaga calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, accelerand suplimentar metabolismul. Doze mari de zahar si indulcitori artificiale se combina crescand rata de eliminare a calciului.
> 60 de minute: proprietatile diuretice ale cafeinei se fac simtite. (te face sa urinezi). Acum calciul, magneziul si zincul sunt eliminate din organism, in loc sa se depuna in oase, precum si sodiu, electrolit si apa.
> 60 de minute: senzatia placuta incepe sa dispara si se simte lipsa de zahar. Veti deveni irascibil si/sau greoi. Pana acum, apa care era in Coca-Cola a fost eliminata prin urinare, dar nu inainte de a lua cu ea si alte substante pe care corpul le-ar fi folosit pentru hidratare sau fortificarea oaselor si a dintilor.
Dupa cateva ore se va simti si o lipsa de cafeina in sange. Dar nu-i nimic, beti o alta Cola si sunteti ca nou. Nu Coca-Cola in sine face rau, ci combinatia de mult zahar cu cafeina si acid fosforic, o combinatie care apare in multe bauturi racoritoare.
#3
esti nebun wooo :O:O:O coca cola bautura mea preferata Sad((
#4
esti nebun wooo AI SA MORI DE COLA . Vreau sa te vad pe server si peste 60 de ani.. asa ca.. da-te pe apa plata cu lamaie
#5
oo da oare o sa reziste srv atatia ani Smile))? nu te teme yo o sa traiesc ink o suta te ani Tongue :wink:
#6
las k nui nica,,,, sa bem coca-cola kt mai este Big Grin ... k acusi nu o sa mai fie apa... sau o sa fie prea multa.... in fine..
#7
oo da oare o sa reziste srv atatia ani ))? nu te teme yo o sa traiesc ink o suta te ani

--buna intrebare..oare rezista...ca in ultima vreme numai cazut a fost
#8
Va asigur eu ca nimeni nu mai prinde 50 pt ca modul nostru de viata e dezastuos.O sa murim si nici nu o sa ne dam seama
#9
Sido Wrote:Va asigur eu ca nimeni nu mai prinde 50 pt ca modul nostru de viata e dezastuos.O sa murim si nici nu o sa ne dam seama

asa ca traiti viata la maxim ... daca tot o sa murim repede ..macar sa murim fericiti.
#10
DA!!!


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)